Jazda na rosyjskim gazie Polska zwiększyła import LPG rp.pl

gaz lpg z rosji

Wydobycie gazu ziemnego z należącego do Danii złoża Tyra na Morzu Północnym wznowiono po blisko pięcioletniej przerwie spowodowanej remontem platform wiertniczych. Orlen może na tym skorzystać, bo poza importowanym gazem z norweskich pul, teraz na bazie umowy z duńską firmą Ørsted zyskał dostęp do duńskich złóż gazu. Gazprom utracił największy i najzyskowniejszy rynek zbytu, który budował przez dziesięciolecia.

Poprawka ta upadła jednak w Sejmie głosami posłów PiS. Dzień później premier Mateusz Morawiecki przekonywał, że wwóz LPG ze Wschodu i tak zostanie zablokowany. Do Polski wciąż wjeżdża rosyjski gaz płynny LPG używany w naszym kraju przede wszystkim jako autogaz. Z dokumentów, do których dotarliśmy, wynika, że tylko w styczniu przez Białoruś przyjechało do nas koleją 74,7 tys. — Handel kwitnie, ponieważ jest sterowany z Rosji głównie ceną i nadpodażą — tłumaczy Maciej Chyż z Gaspolu. Czołowi sprzedawcy płynnego gazu w Polsce zwiększają dostawy z kierunków alternatywnych do rosyjskiego.

gaz lpg z rosji

Poprosiliśmy Ministerstwo Klimatu i Środowiska o komentarz w sprawie importu LPG do kraju. — Od wybuchu wojny LPG z Rosji nieprzerwanie wjeżdża do Polski. Ton miesięcznie — potwierdza Maciej Chyż, rzecznik prasowy Gaspolu. To jeden z głównych dystrybutorów LPG w Polsce, który od razu po ataku Rosji na Ukrainę całkowicie odciął się od rosyjskich dostaw. LPG jest gazem skroplonym składającym się przede wszystkim z butanu i propanu.

Ceny emisji CO2 uderzą w nowe dziedziny życia. A mają być wysokie

Do tego import z Rosji jest ułatwiony dzięki istniejącym połączeniom logistycznym i dostępności terminali na wschodniej granicy. Gaspol jest odmiennego zdania, w wywiadzie dla BiznesAlert.pl prezes Gawryś-Osińska twierdziła, że Polska już może odejść od rosyjskiego gazu. Jako przykład podaje własną firmę czy Orlen, które przestawiły się na inne kierunki dostaw, co nie było powiązane ze https://www.dowjonesanalysis.com/dow-jones-industrial-average-konsoliduje-in-a-holding-wzor/ wzrostem cen. Zdaniem „Die Welt” znaczenie importu LPG w porównaniu z importem gazu ziemnego i ropy jest niewielkie. Maciej Zaniewicz z Forum Energii, który przeanalizował dane dotyczące LPG, uważa, że import tego gazu przynosi rosyjskim producentom spore dochody. Zależność od dostaw z Rosji stawia Polskę w niekorzystnej sytuacji, gdyż przerwanie dostaw może wywołać w Polsce kryzys.

Gazprom chce groźbą wysokich kar wymusić na zachodnich koncernach rezygnację z dochodzenia w międzynarodowym arbitrażu odszkodowań za zerwane kontrakty. Zrobił to w przypadku Orlenu, a teraz grozi niemieckiej firmie Uniper. Gazprom próbuje zatrzymać kolejnego swojego klienta przed uzyskaniem odszkodowania w międzynarodowym arbitrażu. Po Orlenie i niemieckim Uniper Rosjanie pozwali przed rosyjski sąd swojego do niedawna najwierniejszego sojusznika w Unii – austriacki OMV.

  1. Dyrektor generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego (POGP) Bartosz Kwiatkowski odniósł się do pytań PAP dotyczących przyszłości polskiego rynku LPG w związku z nałożeniem przez Unię Europejską 12.
  2. Pojawiły się obawy, że wycofanie z rynku stosunkowo taniego rosyjskiego paliwa jeszcze mocniej podbije ceny na polskim rynku.
  3. Poprosiliśmy Ministerstwo Klimatu i Środowiska o komentarz w sprawie importu LPG do kraju.
  4. W ubiegłym roku sprowadziliśmy z Rosji gaz płynny (LPG) o wartości 710,3 mln euro (3,3 mld zł według obecnego kursu NBP).
  5. Podobnego zdania jest Unimot, jeden z największych importerów płynnego gazu.

Stoję na stanowisku, że tylko holistyczne podejście do rozwiązania kwestii utrzymywania źródeł dostaw LPG zarówno ze Wschodu, jak i z Zachodu, może okazać się skuteczne — przekonuje Adam Lewandowski, prezes spółki Bałtykgaz. Część branży wskazuje jednak na ograniczenia, wynikające chociażby z ograniczonej przepustowości polskich portów, które musiałyby przyjąć większą ilość LPG w razie potencjalnego zamknięcia możliwości wwozu rosyjskiego gazu. — Rezygnujemy do końca roku z gazu płynnego LPG, przygotowujemy infrastrukturę, kierunki importu po to, aby nie było importu z Rosji — zapewniał Morawiecki 14 kwietnia 2022 r. Tej obietnicy premier jednak nie dotrzymał.

Polityczna debata w Polsce

W przeciwieństwie do Niemiec, gdzie zarejestrowanych jest tylko 327 tys. Pojazdów na gaz, w Polsce z tego paliwa korzysta około trzech milionów kierowców. Politycy mówią nawet o 3,5 mln użytkowników samochodów na LPG. Kierowcy skazani są na dostawy z Rosji, gdyż polskie rafinerie mogą pokryć zaledwie 16 proc. Polska Organizacja Gazu Płynnego zrzesza firmy zajmujące się zakupem, rozlewem, dystrybucją gazu płynnego LPG oraz produkcją i obrotem urządzeniami służącymi do jego zastosowań. Grupa Azoty informowała PAP, że Orlen jest zainteresowany współpracą przy budowie kolejnych zbiorników w porcie w Policach.

gaz lpg z rosji

Branża wskazała, że po wybuchu wojny dostawy skroplonego gazu zaczęto realizować poprzez zachodnie i południowo-zachodnie granice kraju. Kluczowymi państwami tranzytowymi stały się Polska, Rumunia i kraje bałtyckie. Polska Izba Gazu Płynnego zauważa, że rynek LPG jest duży i istotny, podnosi trzy argumenty, aby to pokazać. Po pierwsze zauważa, że 75 procent samochodów w UE napędzanych gazem jeździ w Polsce. Po drugie jak piszą autorzy, nie wyklucza, że embargo może doprowadzić do okresów przejściowych, w których paliwo nie będzie dostępne, co spowoduje skurczenie zapasu benzyny w Polsce.

Grupa Azoty ucieka spod topora. Porozumienie z bankami przedłużone o kolejny miesiąc

Branża tłumaczy to realizacją wcześniej zawartych kontraktów. Na dalszych miejscach pod względem wielkości importu do naszego kraju plasują się Holandia, Niemcy, Belgia, Norwegia, Kazachstan, Łotwa, Francja i USA. Tymczasem konieczność przestawienia się na droższy surowiec prawdopodobnie odczują w większym stopniu mniej zamożni mieszkańcy Polski. Auta zasilane gazem są wybierane ze względu na niższe koszty użytkowania, a z butli gazowych w przeważającej mierze korzystają mieszkańcy wsi i małych miast, niemający dostępu do sieci gazowych powszechnych w dużych ośrodkach. Potrzebne są tu pilne rozwiązania legislacyjne, a także właściwy klimat w organach administracji odpowiedzialnych za procesy budowlane – a więc szybkie i łatwe procedury.

Zdaniem Unimotu są możliwości zastąpienia rosyjskiego paliwa, ale koszty logistyki są wyższe. Choć nie udało się przeforsować w Sejmie embarga na rosyjski gaz płynny LPG, to polski rząd jasno deklaruje, że import tego paliwa zostanie zatrzymany do końca tego roku. Część sprzedawców już zrezygnowała z dostaw z Rosji, inni potrzebują na to więcej czasu. Czy gaz na stacjach, w butlach i zbiornikach będzie droższy? – Ważniejsza od kierunku importu jest cena baryłki ropy – przekonuje Gaspol.

Zmiana kontraktów na dostawy wymaga zaś co najmniej 12 miesięcy. Izba wyjaśnia, że problemem jest brak infrastruktury do przyjmowania i przeładowania gazu LPG. Polska Izba Gazu Płynnego (PIGP) ustosunkowała Ostre wyprzedaże na European Open się do 12. Te zakładają, między innymi, odejście od gazu LPG ściąganego z Rosji. Według danych z września 2023 roku Polska odpowiada za 69 procent LPG kupowanego przez UE od Rosjan.

Nie jest to jednak łatwe, bo lądowe terminale do importu LPG są głównie na wschodzie, a zmiana infrastruktury kosztuje. Najłatwiej zaobserwować te relacje wprost na stacjach paliw, porównując ceny LPG do oleju napędowego i benzyny. Wobec ceny oleju napędowego czy benzyny.

Jak przypomina “Rz”, rosyjski gaz płynny LPG nie jest objęty sankcjami. Płocki koncern podkreślił jednocześnie, że od wybuchu wojny sam nie kupuje rosyjskiego LPG ponieważ pozyskuje płynny gaz z własnej produkcji oraz z importu z kierunków alternatywnych i zakupów od innych krajowych podmiotów. — By móc mówić o jakichkolwiek, nawet hipotetycznych obostrzeniach w zakresie surowca sprowadzanego z terenów objętych sankcjami, należy dokonać weryfikacji problemu nie tylko na poziomie krajowym, ale co najmniej europejskim. Przypominam, że na liście surowców objętych sankcjami brak jest gazu płynnego.

Leave a Comment